اگر از مالکان کسب و کارهای متعدد هستید حتماً به اهمیت چگونگی ترخیص از گمرک واقف می‌باشید. کالاهایی که از شرکت‌های خارجی خریداری می‌شوند قبل از این که به دست مالک اصلی برسند باید در گمرک مورد بررسی قرار بگیرند!
پس از اعتبار سنجی‌های اولیه و ارائه مدارک احراز اصالت مالک کالا و مدارک تجاری وی می‌توان کالاهای وارداتی را از گمرک ترخیص کرد. شاید در نگاه اول مراحل ترخیص کالا به نظر ساده برسد! اما پس از این که وارد عمل می‌شوید می‌توانید بر پیچیده بودن مراحل این کار واقف شوید.

چارت مراحل ترخیص کالا

در شکل زیر فلوچارت مراحل ترخیص کالا را مشاهده می کنید.

مراحل ترخیص کالا

 1.   دریافت پرفرما و پکینگ لیست
 2. اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی
 3. بیمه کردن کالا هماهنگی جهت بازرسی در مبداء و مقصد
 4. تشکیل پرونده جهت تخصیص ارز و حواله بانکی
 5. ارتباط با شرکت حمل و نقل بین المللی
 6. زمینی : گمرک شهریار و غرب ، دریایی : گمرک شهید رجایی بندرعباس ، هوایی : گمرک فرودگاه امام خمینی
 7. دریافت اسناد حمل از شرکت های حمل و نقل بین المللی
 8.  تکمیل اسناد و تشکیل پرونده ، تنظیم پیش نویس دور اظهاری
 9. بررسی و تایید توسط کارشناس فنی گمرکی و بازرگانی
 10. دور اظهاری واردات

بهتر است قبل از هر اقدامی از یک شرکت معتبر که با مراحل چگونگی ترخیص از گمرک آشنایی کافی دارد مشورت کنید و با کمک کارشناسان متخصص این حوزه وارد عمل شوید! زیرا با توجه به زمان‌بر بودن مراحل ترخیص کالا ممکن است مجبور شوید بارها به گمرک مراجعه کنید و زمان و هزینه زیادی صرف انجام این کار نمایید!

با توجه به این که اهمیت صادرات و واردات بر کسی پوشیده نیست در ادامه لیست مهم‌ترین گمرکات کشور ارائه شده است که بیشتر کالاهای وارداتی از طریق این گمرک‌های وارد کشور می‌شود.

 • گمرک فرودگاه امام خمینی
 • گمرک غرب تهران
 • گمرک شهریار
 • گمرک شهید رجایی بندرعباس

 شرکت مد نظر جهت طی مراحل قانونی از ابتدا تا انتهای ترخیص و دریافت کالا از کلیه گمرکات کشور همراه مشتری خواهد بود. تا مشتری نگرانی از بابت به تعویق افتادن دریافت کالای وارداتی نداشته باشد.
حمل و نقل بین المللی کالا یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام واردات و صادرات کالا باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. مراحل بارگیری و حمل و انتقال کالا بین کشورها باید در اسرع وقت و با رعایت تمام اصول ایمنی صورت بپذیرد تا بتوانید کالا را در اسرع وقت به دست مشتری برسانید.
در این مرحله نیز می‌توانید با کمک شرکت‌های معتبر ترخیص از گمرک کالاها را به صورت هوایی، زمینی یا دریایی دریافت یا ارسال کنید.
کلیه محصولات و لوازم خانگی مانند یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و…، لوازم الکترونیکی معمولی یا صنعتی، محصولات آرایشی بهداشتی و حتی لوازم دکوری را می‌توانید به سادگی با طی کردن مراحل قانونی وارد کشور کنید.
با کمک افراد متخصص حوزه بازرگانی شرکت های ترخیص کالا نگرانی از بابت بروز مشکل در ترخیص از گمرک نخواهید داشت! اما درصورتی که بدون داشتن اطلاعات کافی شخصاً جهت انجام این کار اقدام کنید ممکن است ماه‌ها کالاهای وارداتی در گمرک باقی بمانند و نتوانید آن‌ها را ترخیص کنید!